Trening plyometryczny to trening skocznościowy, którego zadaniem jest wygenerowanie jak największej mocy mięśniowej podczas wysiłku. Ćwiczenia, które się na niego składają, mają na celu poprawić refleks, zwinność i szybkość, co przekłada się na osiąganie lepszych wyników sportowych, np. w bieganiu czy grach zespołowych.
Dlaczego to działa? – Trening plyometryczny!
Trening plyometryczny opiera się na wykorzystaniu naturalnego mechanizmu skurczów mięśni. Podczas ruchu mięsień przechodzi bowiem przez dwie fazy: ekscentryczną (rozciąganie) i koncentryczną (skracanie). Celem ćwiczeń plyometrycznych jest ciągłe udoskonalanie cyklu rozciąganie-skracanie poprzez wielokrotne powtarzanie go w jak najszybszym tempie. Tak trenowane mięśnie uczą się – poprzez stałą stymulację nerwową – błyskawicznie reagować na rozciąganie i są w stanie pracować intensywniej.
Jakie ćwiczenia wykonywać w treningu plyometryczny ?
Najlepszymi ćwiczeniami, które pomogą zwiększyć refleks, szybkość i, są te które wykorzystują omówiony powyżej cykl, to między innymi pompki z klaśnięciem, przysiad z wyskokiem w górę z przyklaśnięciem, burpees, rzuty piłką lekarską, przeskoki z boku na bok czy skip A.
Trening plyometryczny – podsumowanie
Aby ćwiczenia te były efektywne i pomogły w osiągnięciu celu, ważne jest ich powtarzanie – między 8 a 12 powtórzeń. Przerwa między seriami winna wynieść od 1 do 3 minut. Najważniejsze w przygotowaniu do takiego treningu jest posiadanie odpowiedniego obuwia: z dobrą amortyzacją, wysokimi cholewkami i twardą podeszwą.
Nie należy zapominać o rozgrzewce, która w przypadku treningu plyometrycznego jest naprawdę ważna, jeśli ma nie dojść do żadnej poważnej kontuzji.
Więcej porad i wpisów dotyczących zdrowych i efektywnych treningów znajdziesz w serwisie www.pilka-nozna.pl.