Wzmocnienie mięśni Kegla jest bardzo istotne dla zdrowego stylu życia.
Możemy wzmocnić mięśnia Kegla za pomocą takich oto ćwiczeń
- Stopy wciskane w ścianę – połóżmy się na plecach, opierając o ścianę nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Z wydechem wciskajmy w ścianę raz jedną, raz drugą nogę, a następnie obie na raz, delikatnie napinając mięśnie dna miednicy (te, które uruchamiamy, by powstrzymać oddawanie moczu). Zróbmy 8-10 powtórzeń, w sumie 3 serie.
- Poduszka między kolanami – połóżmy się na plecach z poduszką między kolanami. Stopy ustawmy na podłodze na szerokość bioder, ręce wyciągnijmy wzdłuż tułowia. Z wydechem unieśmy biodra tak, aby tułów i uda utworzyły jedną linię. Równocześnie delikatnie ściśnijmy poduszkę i podciągnijmy w stronę pępka podbrzusze. Powtórzmy – jak wyżej.
- Specjalne siedzenie – usiądźmy wygodnie na krześle. Ustawmy stopy w małym rozkroku, będąc wyprostowani lekko pochylmy się i oprzyjmy dłonie na udach. Z wydechem wciągajmy od wewnątrz dolną partię brzucha, z wdechem wypychajmy ją na zewnątrz. Powtórzmy 8-10 razy. Zróbmy 3 serie.
- Szuflowanie brzuchem – stańmy w lekkim rozkroku. Ściągnijmy łopatki, delikatnie ugnijmy kolana, dłonie oprzyjmy na głowie lub pośladkach. Z wydechem podciągnijmy do góry i do wewnątrz partie mięśni leżących w dolnej części brzucha. Z wdechem rozluźnijmy się. Powtórzmy 8-10 razy, w sumie zróbmy 3 takie serie.
Więcej wpisów dotyczących ćwiczeń, treningów i zdrowego stylu życia, znajdziesz w serwisie https://www.oblawa.pl/.
Dodatkowa uwaga na temat ćwiczeń na mięsnie Kegla
Należy wiedzieć, że dzięki mocnym mięśniom Kegla (inaczej miednicy mniejszej) zapobiegamy nietrzymaniu moczu. Stanowią one także zabezpieczenie dla narządów jamy brzusznej, narządów rozrodczych i układu wydalniczego – między innymi utrzymują je na właściwym miejscu.