Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że anabolizm i katabolizm mięśniowy to dwa zupełnie przeciwstawne procesy i choć w pewnym sensie jest to prawda, to jednak oba procesy działają w sposób ściśle skoordynowany i harmonijny, stanowiąc jedną całość, której rozdzielenie jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. W SKRÓCIE…
Anabolizm mięśniowy
Najprościej rzecz ujmując, anabolizm mięśniowy to ta część metabolizmu, która odpowiada za tworzenie tkanki mięśniowej z prostych elementów pochodzących z diety, do czego potrzebuje określonej ilości energii.
Skupiamy się wyraźnie na mięśniach i tym, co nas interesuje podczas treningu na siłowni, jest zazwyczaj wzrost mięśni, dlatego musimy starać się jak najbardziej sprzyjać anabolizmowi mięśniowemu poprzez dobre odżywianie naszego organizmu.
Katabolizm mięśniowy
Z drugiej strony, gdybyśmy chcieli w prosty sposób zdefiniować katabolizm mięśniowy, powiedzielibyśmy, że jest on zmorą każdego kulturysty lub osoby, która pracuje nas wzrostem mięśni, ponieważ jest to proces odwrotny do anabolizmu i występuje wtedy, gdy organizmowi brakuje energii i tkanka mięśniowa jest rozbijana w celu dostarczenia składników odżywczych do krwi.
Jest to coś w rodzaju oddania organizmowi tych prostych elementów, które kiedyś mu daliśmy na podstawie spożytego pokarmu i które dzięki anabolizmowi stworzyły tkanki mięśniowe.
Katabolizm a anabolizm
Istnieje szereg sytuacji, które musimy wziąć pod uwagę, aby anabolizm zachodził w prawidłowy sposób, a tym samym, aby nie doszło do katabolizmu mięśniowego, pozbawiającego nas osiągnięcia zamierzonego celu. Są to przede wszystkim:
- Odżywianie: to jest klucz do wszystkiego, jak zawsze. Aby uniknąć katabolizmu i promować anabolizm, musimy jeść tyle, aby nie mieć zbyt mało energii w organizmie. Dodatkowo, aby uniknąć utraty mięśni, należy unikać uczucia głodu. Możesz także dorzucić do diety anaboliki. Sprawdź, które anaboliki są legalne i polecane.
- Sen: kiedy śpimy, regenerujemy się, dlatego ważne jest, aby spać 7 godzin dziennie, aby promować anabolizm mięśni.
- Intensywność: intensywny trening jest tym, co doprowadzi do rozwoju mięśni, ale musi być wykonany z pełnymi rezerwami glikogenu, aby zapobiec katabolizmowi, jeśli rezerwy zostaną wyczerpane.
- Cardio: dzięki ćwiczeniom aerobowym pracujemy nad wytrzymałością i spalamy tłuszcz, ale po 40 minutach zapasy energii są zwykle wyczerpane. Cardio nie sprzyja przyrostowi masy mięśniowej i po około dwóch godzinach następuje katabolizm mięśni. Kontroluj więc ilość cardio, które wykonujesz.